View Single Post
Old 02-02-2009, 11:41 AM   #78
JerseyGirl1969
Junior LCF Member
 
JerseyGirl1969's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 55
Gallery: JerseyGirl1969
my version

Quote:
Originally Posted by Heather150 View Post
Let's have some fun!

You only have $20 to spend on food for the week, and you are LCing! What do you buy?

Using your local prices..list what you would buy for one week.

I would buy
2-18 ct eggs ---------------$4.16
Qt of 1/2 & 1/2--------------$2.00
1 bag lettuce----------------$1.00
1 container grape tomatoes---$2.50
2 cucumber------------------$1.00
1 pkg of chicken drums (14 pk)-$4.16
5 cans of tuna-----------------$5.00

Total $19.82
Your $20 wouldn't work by me:
I would buy
2-18 ct eggs ---------------$~5
Qt of 1/2 & 1/2--------------$~5
1 bag lettuce----------------$2.00
1 container grape tomatoes---$2.50
2 cucumber------------------$1.00
1 pkg of chicken drums (14 pk)-$6
5 cans of tuna-----------------$7

so...

I would buy for 23.50
2-18 ct eggs ---------------$~5
Pt of 1/2 & 1/2--------------$~3
2 bag frozen veggies--------$5
8oz cheddar----------------$3.50
1 pkg chicken thighs---------$3
1lb ground beef--------------$4
JerseyGirl1969 is offline   Reply With Quote