Low Carb Friends  
Netrition.com - Tools - Faces - Recipes - Home


Go Back   Low Carb Friends > Main Lowcarb Lobby
Register FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read


Forum Jump
Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-24-2009, 12:25 PM   #31
Kimberli33
Senior LCF Member
 
Kimberli33's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Montana
Posts: 936
Gallery: Kimberli33
Stats: 198 /175/162
Start Date: June 2015
Quote:
Originally Posted by walkingwoman View Post
Fun thread If this was truly my budget I would go to the 99 cents store for my veggies/eggs/snacks/cheese

Whole chicken on sale this week for .67 a pound=3.00
Pork chops on sale for .99 a pound =1.00
1 lb. London broil 2.00
1 pkg sausage links 1.00
1 dozen eggs 1.00
Cheese 1.00
Pkg of mushrooms 1.00
Pkg of guacamole ingredients 1.00 (not to make guac but because it comes with a variety of produce, onion, tomato, avocado, peppers)
1 pkg salad mix 1.00
1 bottle salad dressing 1.00
2 packs dry marinade 1.00
3 pkgs frozen veggies 3.00
1 pkg pork rinds 1.00
1 pkg pistashios 1.00
2 pkgs of sf jello mix 1.00
I have never seen a .99 cent store that carried anything except a few canned goods and junk food.That would be great.1/2lb of cheese here is 3.00
__________________
Kim If God brings you to It,He will see you through it

Proud Grandma of 9
Kimberli33 is offline   Reply With Quote

Sponsored Links
Old 01-24-2009, 12:56 PM   #32
walkingwoman
Major LCF Poster!
 
walkingwoman's Avatar
 
Join Date: Aug 2001
Location: Sunny Arizona
Posts: 1,596
Gallery: walkingwoman
WOE: maintaining 124-128 range
Start Date: 2/1/13
Quote:
Originally Posted by Kimberli33 View Post
I have never seen a .99 cent store that carried anything except a few canned goods and junk food.That would be great.1/2lb of cheese here is 3.00
Really? all the 99 cents store here carry fresh produce, lots of meat products and dairy
walkingwoman is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 12:59 PM   #33
24Fan
Senior LCF Member
 
24Fan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 828
Gallery: 24Fan
Stats: from 2004 to 2006 lost 118 lbs. Maintaining
WOE: Atkins, low carb maintaining
Start Date: 2004
Quote:
Originally Posted by Heather150 View Post
Why is lettuce and tomatoes a waste of money? What am I missing?
For me, I meant. I don't tend to use up the lettuce/tomatoes before they spoil in my frig so I"D rather have frozen veggies.

That's all I meant by that. for MY week it's a waste of money.
24Fan is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 01:17 PM   #34
elyseelyse
Major LCF Poster!
 
elyseelyse's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Boston
Posts: 2,806
Gallery: elyseelyse
Stats: not good!
WOE: counting calories, small portions-more often
Assuming its just for my eats, and my family can spend more on themselves....


I would get:

4 (2)lts diet soda at 1 each (Market Basket) (4 total)
sale ground beef (fatty stuff) (Market Basket) 3 lbs. (6 total)
3 dozen eggs (Costco) (4.50 total)
3 lb Store brand cheese (Costco) (5.50 total)

Not what I'd want to do, but, I would get thru. Can I borrow a stick of butter from the neighbor and call that free, lol???

Last edited by elyseelyse; 01-24-2009 at 01:19 PM..
elyseelyse is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 01:25 PM   #35
elyseelyse
Major LCF Poster!
 
elyseelyse's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Boston
Posts: 2,806
Gallery: elyseelyse
Stats: not good!
WOE: counting calories, small portions-more often
Quote:
Originally Posted by suzanneyea View Post
twenty pounds of ground beef at 99 cents a pound.
where???

Do I have to drive to Canada???????????
elyseelyse is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 01:54 PM   #36
MarblesLongGone
Senior LCF Member
 
MarblesLongGone's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hamilton, OH
Posts: 178
Gallery: MarblesLongGone
Stats: 273/240/188 6'0"
WOE: Atkins 72, Grain-free, sugar-free, real foods,
Start Date: 2010 (I have years of weight data recorded)
We'll see what I get... Let's see what it on sale.... Tuna has gone back down, sort of, they shrunk the cans from 6.5 oz down to 5 oz...
__________________
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wKcqvu0/weight.pngTicker set from 01/01/2015
Height 6' Highest, non pregnant weight, 273
http://www.facebook.com/sandi.conover.jones
MarblesLongGone is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 01:59 PM   #37
disgal
Junior LCF Member
 
disgal's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Finger Lakes Region,NY
Posts: 22
Gallery: disgal
Stats: highest 295/265/135
WOE: Very Low carb with No Frankenfoods!
Start Date: 1/6/2009
Quote:
Originally Posted by walkingwoman View Post
Really? all the 99 cents store here carry fresh produce, lots of meat products and dairy
None here either. Oh, I know what explains it! You live in Paradise! Everything is available in Paradise!

(I grew up not too far from Paradise,Pa.)
disgal is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 03:13 PM   #38
floridagirl6
Senior LCF Member
 
floridagirl6's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: Treasure Coast, FL
Posts: 639
Gallery: floridagirl6
Stats: 200/145.6/130. Restart 160/
WOE: ME/Scarsdale/Low Carb Low Cal
Start Date: Restart 7/21/14
I'm wondering where some of these great prices are! Hamburger for .99 lb, sausage for 1.00, London Broil for $2.00.

Where I live there are no dollar stores with fresh meat or produce and at the grocery store hamburger was $3.59 per pound. There was a roast for $2.99 a pound. Chicken quarters were $1.99 per pound. Wish I could find prices like some of you have!
floridagirl6 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 04:24 PM   #39
JerseyGardenGirl
Junior LCF Member
 
JerseyGardenGirl's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Jersey Shore
Posts: 22
Gallery: JerseyGardenGirl
Stats: 242/195/125 -- 5'3 -- 30 yrs old
WOE: Low Carb (thanks to Atkins!)
Start Date: restarted (for the last time!) 12/15/08
WOW some of you have great prices!! I don't think I've seen ground beef .99/lb in ages!

For my $20 I would buy:

1lb ground beef: $3.99
1 head romaine lettuce: $1.69
Tomatoes: $3.49
Shredded cheese X 2: $5.00
2 Gallons of Spring Water: $1.99
1 pkg of 4 Chicken Thighs: $3.29

Total: $19.45

Great thread, thanks for starting it!
JerseyGardenGirl is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 05:24 PM   #40
Lickrish
Senior LCF Member
 
Lickrish's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Texas
Posts: 123
Gallery: Lickrish
WOE: Low Carb
Start Date: May 12th 07
30 eggs 3.50
can spinach 1.00
mushrooms 2.80
hamburger 5 lb 6.80
extra sharp cheese block 2.50
1 bags shredded cole slaw cabbage 1.35
2 diet dr pepper 2 liters (i know) 2.00

19.95
Lickrish is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 06:53 PM   #41
Heather150
Senior LCF Member
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 139
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
Quote:
Originally Posted by 24Fan View Post
For me, I meant. I don't tend to use up the lettuce/tomatoes before they spoil in my frig so I"D rather have frozen veggies.

That's all I meant by that. for MY week it's a waste of money.
Gotcha! Have you tried those green bags for produce? My Df's mom says they really work. Just stick your lettuce and tomatoes in a bag and they last for more than a week!

Quote:
Originally Posted by elyseelyse View Post
Not what I'd want to do, but, I would get thru. Can I borrow a stick of butter from the neighbor and call that free, lol???
LOL Well assuming all low carbers have a mad stash of butter in their freezer, it's acceptable. I don't buy butter every week.

Quote:
Originally Posted by MarblesLongGone View Post
We'll see what I get... Let's see what it on sale.... Tuna has gone back down, sort of, they shrunk the cans from 6.5 oz down to 5 oz...
I know...what is up with that??? I got some 6 oz cans at CVS, at the grocery store they were 5 oz. Like we wouldn't notice!!! They sure didn't lower the price any!


Glad y'all like this. It is kinda fun, but sad in a way. What I listed, is what I bought this week for groceries. GAH! Things sure need to turn around soon!!

Luckily I'm a hoarder and I have cans of tuna, frozen meat and lots of mayo. I can survive for 2 weeks ( I hope). Yup..two weeks in a row I'll only have about $20 to spend....well, if I want to pay rent that is
__________________
Stopped low carb, now watching calories.

I've lost 24 pounds since Oct 17, 2011
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 06:56 PM   #42
treebunny
Senior LCF Member
 
treebunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: North NH
Posts: 425
Gallery: treebunny
Stats: 170/147/140/age 62 ht.5'6" F
WOE: EFGT/VLC
Start Date: July 08
Quote:
Originally Posted by floridagirl6 View Post
I'm wondering where some of these great prices are! Hamburger for .99 lb, sausage for 1.00, London Broil for $2.00.

Where I live there are no dollar stores with fresh meat or produce and at the grocery store hamburger was $3.59 per pound. There was a roast for $2.99 a pound. Chicken quarters were $1.99 per pound. Wish I could find prices like some of you have!
None here, either.

Eggs $2.19/doz .....

I think some of us should take the $20 in gas and carpool to where these great prices are and buy 4 weeks worth
treebunny is online now   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 07:01 PM   #43
Madam De Leon
Senior LCF Member
 
Madam De Leon's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Where student drivers are taught how to dodge road apples
Posts: 716
Gallery: Madam De Leon
I'm enjoying this thread, but need to check some prices before posting what I'd spend the $20 on in order to feed myself for a week.
__________________
Every time you make a typo, the errorists win.
Madam De Leon is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 07:39 PM   #44
walkingwoman
Major LCF Poster!
 
walkingwoman's Avatar
 
Join Date: Aug 2001
Location: Sunny Arizona
Posts: 1,596
Gallery: walkingwoman
WOE: maintaining 124-128 range
Start Date: 2/1/13
I think the stores here have had some great deals recently and that is reflected in my post. If you have a 99cents only store check and see if they carry produce, dairy, etc. for great values. I bought a pkg of 3 peppers (red, yellow, orange) for 99 cents last week and they were 2.79 a PIECE at Safeway It does pay to shop around. I also watch the prices of items and do not pay above sale prices. I stock up when the prices are low instead. Also, check your Mexican foods aisle for great prices on seasonings that come in bags instead of in containers. The savings are incredible

ETA: One more thing. When there are coupons out for things like bacon I buy a bunch on ebay and use them to stock up when there is a sale. An example of this is Farmland bacon. They had a 2.00 coupon and a few stores had a sale and the price was 1.99. I bought the coupons for 20 cents a piece. Nice deal on a pound of bacon

Last edited by walkingwoman; 01-24-2009 at 07:41 PM..
walkingwoman is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 07:42 PM   #45
Heather150
Senior LCF Member
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 139
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
We don't have a 99 cent store here. We have dollar stores and they just do non perishables. Lucky! I could get me some FOOD with a 99 cent store!
__________________
Stopped low carb, now watching calories.

I've lost 24 pounds since Oct 17, 2011
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 07:55 PM   #46
Briar
Junior LCF Member
 
Briar's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Minnesota
Posts: 19
Gallery: Briar
Stats: 130-NOW 109
WOE: Read DANDR/LC overall
Start Date: 12/31/07
All beef. I have lots of other stuff to add to it just here in the house. I actually think I could hole up here for a month and be fine. Even low carbing it!
__________________
21 lbs gone! Goal Met!!
Briar is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 08:07 PM   #47
MarblesLongGone
Senior LCF Member
 
MarblesLongGone's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hamilton, OH
Posts: 178
Gallery: MarblesLongGone
Stats: 273/240/188 6'0"
WOE: Atkins 72, Grain-free, sugar-free, real foods,
Start Date: 2010 (I have years of weight data recorded)
I haven't seen a dollar store that does produce yet.... Eyes are peeled...
__________________
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wKcqvu0/weight.pngTicker set from 01/01/2015
Height 6' Highest, non pregnant weight, 273
http://www.facebook.com/sandi.conover.jones
MarblesLongGone is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 05:19 AM   #48
HezzieLee
Junior LCF Member
 
HezzieLee's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Mid-Michigan
Posts: 36
Gallery: HezzieLee
Stats: 37yrs old 5'4" 190/187.5/155
WOE: Eating better food for better health
Start Date: September 2010
bagged cole slaw for stirfry
eggs
butter
tuna
lettuce

did I forget anything?
HezzieLee is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 05:37 AM   #49
libbysmom
Senior LCF Member
 
libbysmom's Avatar
 
Join Date: Jun 2001
Location: Columbus, Ohio
Posts: 155
Gallery: libbysmom
Stats: 226/217/140
WOE: Atkins
Start Date: Restart 1/25/09
I am going to check prices at Aldi and see what I can get for $20. The best price I have found for whole chicken is $.85/lb. at Sam's and when ground beef is on sale it is $1.99. If I found gr. beef for $.99, I would fill my entire freezer.

Love this thread!
libbysmom is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 05:40 AM   #50
JustDoYou
Junior LCF Member
 
JustDoYou's Avatar
 
Join Date: Dec 2002
Location: Fredericksburg, VA
Posts: 25
Gallery: JustDoYou
Stats: 232.5/patiently waiting/165ish
WOE: LC and eating in moderation
5 doz large eggs $.54 a dozen ($2.70)
family pack of pork chops ($6.78)
bag of boneless/skinless chicken breasts (6.99)
block of unsalted butter (1.99)
3 cans mushrooms @ .48 each (1.44)
__________________
And though she be but little, she is FIERCE

Last edited by JustDoYou; 01-25-2009 at 05:41 AM.. Reason: ETA: I actually did this Friday, but it was added with my family's grocery bill.
JustDoYou is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 06:54 AM   #51
Elloise
Senior LCF Member
 
Elloise's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: Wisconsin
Posts: 112
Gallery: Elloise
WOE: VLC, soyless and glycerinless!
Start Date: 1/25/02, restart 6/23/07
Just for comparison - before Y2K there were lots of articles out there on building up your food storage or feeding your family on like $10 a week.

This article had about 6 weeks of mix and match menus. I remember the first 2 weeks.

Week #1 -
10 lbs. rice
2 lbs. dried beans
jar of Tang (I don't remember how big)
5 lbs of shortening

Week #2
20 lbs flour
5 lbs sugar
assorted canned veggies until you used up your $10

You get the idea. The purpose was to get a few weeks ahead and then continue buying $10 worth of food each week but varying your menus and only consuming $10 worth of your food storage. I don't remember much meat on the menu.

The theory is great for disasters or Depression, but I can tell you, eating foods like this is exactly how I got so heavy in the first place. I don't remember where I saw the article. It might have been in a newsletter. I'll look for it and post the link if I can.

Aren't you glad we LC?
__________________
Elloise

"I won't eat tuna unless it was caught early in the morning with organic hemp nets, never nylon, then processed before noon in a factory within 10 miles of the ocean where the ground water pH is between 7.0 and 7.2." --Be careful of the standards you set, both for yourself and for others around you.
Elloise is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 07:20 AM   #52
Strawberry
Senior LCF Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 984
Gallery: Strawberry
Rice, shortening, and Tang? Flour and Sugar?
Sounds like we'd survive as unhealthy Fatties!
Strawberry is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 07:51 AM   #53
RhondasComputer
Junior LCF Member
 
RhondasComputer's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Sacramento, CA
Posts: 45
Gallery: RhondasComputer
Stats: First time 170/136/145 This time! 160/145 5'8"
WOE: LC mostly.
Start Date: June 1, 2003 reind: lots!
Quote:
Originally Posted by walkingwoman View Post
I think the stores here have had some great deals recently and that is reflected in my post. If you have a 99cents only store check and see if they carry produce, dairy, etc. for great values. I bought a pkg of 3 peppers (red, yellow, orange) for 99 cents last week and they were 2.79 a PIECE at Safeway It does pay to shop around. I also watch the prices of items and do not pay above sale prices. I stock up when the prices are low instead. Also, check your Mexican foods aisle for great prices on seasonings that come in bags instead of in containers. The savings are incredible

ETA: One more thing. When there are coupons out for things like bacon I buy a bunch on ebay and use them to stock up when there is a sale. An example of this is Farmland bacon. They had a 2.00 coupon and a few stores had a sale and the price was 1.99. I bought the coupons for 20 cents a piece. Nice deal on a pound of bacon


[COLOR="Indigo"]I love the .99 cent store, Big Lots, and Grocery Outlet. I'm in CA, and our .99 cent stores have produce and cheese, and some meats (mostly sausages and hot dogs). I was kinda surprised at some of the prices of stuff in other places since people always say CA is expensive [/COLOR]
__________________
You must begin to think of yourself as becoming the person you want to be.~David Viscott

You've got to say, I think that if I keep working at this and want it badly enough I can have it. It's called perseverance.~Lee Iacocca

Pounds to go...15.14.13.12.11.10.9.8.7.6.5.4.3.2.1...GOAL. By May 17th......
RhondasComputer is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 07:55 AM   #54
Kazakiwi
Junior LCF Member
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 26
Gallery: Kazakiwi
Ok, Here in China $20 = 137 RMB

15 eggs =9 rmb
Bacon 10 slices = 10 rmb
Pork chops x4 = 32 rmb
Cheese 250g = 39 rmb
lettuce = 1.5 rmb
cucumber = 1.2 rmb
tomatoes = 5 rmb
broccoli x 2 = 8 rmb
bok choy x 4 = 2 rmb
chicken thigh x 3 = 21 rmb
Frozen Asparagus = 8 rmb

It is doable for a healthy week.
Kazakiwi is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 08:21 AM   #55
LJB
Major LCF Poster!
 
LJB's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Boston, Massachusetts
Posts: 1,197
Gallery: LJB
WOE: Something something darkside something
Start Date: 2008
I love this thread! I'm going to check the fliers online to find the specials.
__________________

LJB is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 09:21 AM   #56
AmyJuli
Senior LCF Member
 
AmyJuli's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Manchester, NH
Posts: 309
Gallery: AmyJuli
Stats: 177 high, 122 low, lots in between
WOE: Atkins
Start Date: 7/9/03
Quote:
Originally Posted by elyseelyse View Post
where???

Do I have to drive to Canada???????????
That's so funny Elyse, I was reading through this thread and wondering where everyone is finding such cheap ground beef. I was just at Market Basket yesterday and got chicken breast for $1.99/lb but 85% ground beef is $2.89/lb. How is it that ground beef is more expensive than boneless, skinless chicken breast?
__________________
Amy
AmyJuli is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 11:25 AM   #57
LindaSue
Very Gabby LCF Member!!!
 
LindaSue's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: Spring, TX
Posts: 3,423
Gallery: LindaSue
Stats: 167/117/120 - 5'7"
WOE: Atkins Maintenance
Start Date: July 2002
Quote:
Originally Posted by Heather150 View Post
Why is lettuce and tomatoes a waste of money? What am I missing?
You're not getting much nutritional value with lettuce compared to other foods such as eggs, meat, cheese or even veggies like broccoli and cauliflower. It's also not very filling. On a tight budget, I think of lettuce as more of a luxury item than a staple food. If money is tight, it might be better spent on protein than on leaves.
LindaSue is online now   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 12:13 PM   #58
AngieZ
Junior LCF Member
 
Join Date: Jan 2003
Location: NYC
Posts: 8
Gallery: AngieZ
You people finding ground beef for .99 are so lucky.

The cheapest I got it for today was $2.79/lb!!

That's NY for ya!
AngieZ is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 12:54 PM   #59
LizBeth
Senior LCF Member
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 61
Gallery: LizBeth
Stats: 16/14/6
WOE: Atkins OWL
Start Date: re-re-restarted March 2008
Quote:
Originally Posted by soon2bskinny View Post
9lbs of ground beef at $.99lb
a bottle of ranch at $1.49
a bottle of hot sauce at $1.49
2 heads of romaince at $.99 each
$2 worth of tomatoes
a bottle of jalepeno's $1.49
little brick of cheddar cheese $2.49

= 19.84 & a week of good eats!
this sounds good!
LizBeth is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 04:14 PM   #60
JustCallMeAmy
Senior LCF Member
 
JustCallMeAmy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Toronto
Posts: 141
Gallery: JustCallMeAmy
Stats: 267/103/105
WOE: doing it my way :)
Start Date: Jan. 6th/09
Quote:
Originally Posted by LizBeth View Post
this sounds good!
lol my fave meals consist of hamburger meat or a cheeseburger with cheese, jalepeno's, ranch & hot sauce...and LOTS of the above! add a bit of tomato, onion and lettuce to the burger as well and OH MY!!!!!

to those asking about the $.99 ground beef...i find it ALL the time too, but i am also in Canada. it's always the regular ground beef, but since that doesn't matter to me, i don't care. when i find it for that price, i buy TONS of it and freeze it boneless skinless chicken breasts or chicken wings in Canada though...not so cheap....
JustCallMeAmy is offline   Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -7. The time now is 02:46 PM.


Copyright ©1999-2017 Netrition, Inc. All rights reserved. - Terms of Service | Privacy Policy
LowCarbFriends® is a registered mark of Netrition, Inc.